wyszukiwanie zaawansowane
Znaleźliśmy 0 wyniki. Pokaż wyniki
wyszukiwanie zaawansowane
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Zmienność cen nieruchomości

Wysłane przez Patryk Wątorowski na 30 sierpnia 2019
| 0

Zapewne każdy słyszał kiedyś, że nieruchomości to bezpieczna i pewna inwestycja, na której się nie traci. Nie do końca tak jest, nieznajomość rynku nieruchomości może skutkować, że ta „bezpieczna i pewna” inwestycja stanie się największym koszmarem. Czemu? Ze względu na zmienność cen nieruchomości. Może się okazać, że cena transakcyjna była zdecydowanie wyższa, niż rzeczywista cena nieruchomości. Na cenę nieruchomości wpływ ma wiele czynników, w tym artykule wspomnę o tych podstawowych. Trzeba zaznaczyć, że będą przedstawione w sposób losowy.

  • Pierwszym jest cena kredytu hipotecznego, mocno skorelowana ze stopami procentowymi. Im niższe stopy procentowe, tym taniej bank może pożyczyć pieniądze od państwa, a więc i udzielić kredytu na zdecydowanie tańszych warunkach. To automatycznie zwiększa ilość potencjalnych kredytobiorców, nie tylko ze względu na zainteresowanie tańszymi warunkami kredytu, ale i zwiększoną zdolność kredytową w wielu bankach, gdyż rata z niskim oprocentowaniem zdecydowanie mniej obciąża budżet gospodarstwa domowego. Szeroka akcja kredytowa w takich warunkach sprawia, że popyt na nieruchomości rośnie, a więc wzrastają też ceny.*

  • Drugim jest kondycja gospodarki, a więc „faza cyklu koniunkturalnego”. W okresie hossy podaż pracy i popyt na pracowników zdecydowanie wzrasta, zmniejsza się bezrobocie, a więc zwiększa bezpieczeństwo i stabilność budżetu gospodarstwa domowego. Brak problemów finansowych często przekłada się na decyzje o sprzedaży, zamianie, bądź zakupie nieruchomości.
  • Trzecim jest kondycja sektora budowlanego, a więc ceny materiałów budowlanych, czy pracowników. Te wzrastają ze względu na inflację, czy wzrost systematyczny wzrost zarobków, rosną zatem i ceny domów, najpierw na rynku pierwotnym, a potem wtórnym. Popyt na usługi budowlane oczywiście zwiększa cenę wybudowania nieruchomości, a więc i jej samej.

  • Czwartym jest popyt i podaż, z pozoru jest to prosty czynnik, a w rzeczywistości najbardziej zawiły i trudny do sprawdzenia. Dlaczego? Cele popytowe mogą się zmieniać. Osobiście dzielę popyt na nieruchomości na użytkowy i inwestycyjny. Zaburzenie proporcji między tymi rodzajami popytu może znacząco oddziaływać na wahania cen zarówno w krótkim jak i w długim okresie czasu. Przykładem takiej zmienności cen jest okres bańki na rynku nieruchomości w wielu krajach w latach 2005-2008. W czasach wzrostu cen inwestorzy widzą okazję na inwestycję, jeśli nieruchomość może zostać sprzedana z kilkudziesięcioprocentowym zyskiem, jednocześnie wyznaczając cenowe standardy na rynku. Okres ten zazwyczaj kończy się nagłym i znaczącym spadkiem cen w niezbyt odległym okresie czasowym.

To oczywiście tylko podstawowe kwestie dotyczące zmian cen nieruchomości, gdyż czynników na nie wpływających jest setki, potrzeba do tego jednak gruntownej analizy, którą może zapewnić kompetentny pośrednik nieruchomości. Agent będąc na bieżąco z trendami na rynku jest w stanie realnie wycenić obecną wartość nieruchomości na rynku, ustalając cenę satysfakcjonującą obie strony transakcji. Dobra wycena wpływa pozytywnie na zainteresowanie nieruchomością na sprzedaż.

Jak wspomniałem we wstępie, bardzo dużo ludzi uważa nieruchomość jako inwestycję, jednak niewiedza dotycząca zmienności cen i rynku może sprawić, że pozornie „bezpieczna” inwestycja może skończyć się dużą utratą środków. Można jednak się przed tym zabezpieczyć korzystając z profesjonalnych porad dotyczących rynku.

* Przy cenie kredytu hipotecznego celowo nie poruszyłem tematu obcych walut, u nas utożsamianego z kredytami frankowymi, temat ten będzie poruszony w całkowicie innym artykule.

Jeśli ciekawi Cię czytelniku temat wahań cen, napisz do mnie, lub zostaw jakiś komentarz, postaram się rozszerzyć wspomniane kwestie.

W razie jakichkolwiek pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami, z chęcią rozwiejemy Twoje wątpliwości, nie tylko te w podstawowym zakresie.

Porównaj oferty